Zboża

Sprawdź ceny zbóż 2021 takich, jak jęczmień, pszenica, kukurydza, rzepak, gryka i wiele innych.

Szukaj ogłoszeń rolniczych dotyczących ofert zakupu lub sprzedaży zboża. Podpowiemy, gdzie szukać najlepszej ceny zbóż w określonej jakości. Zboża – ceny zbóż. Ich produkcja na świecie stale rośnie. Wielkich producentów nie odstraszają znaczne nadwyżki. Jak wpływa to na sytuację polskich rolników i ceny pszenicy, kukurydzy, jęczmienia lub ceny rzepaku.
Ceny zbóż - pszenicy przechodzą mocne fluktuacje, zwłaszcza w okresie żniw. Największym jej producentem jest UE, roczne zużycie tego zboża w krajach europejskich to około 127 mln ton, z czego 70% to konsumpcja. Ostatnie badania i szumy medialne dotyczące jej wątpliwych właściwości zdrowotnych spowodowały, że liczba ludzi chętnych do jej konsumpcji maleje, co wpływa na popyt i ceny zbóż, dlatego jej produkcja w UE, Chinach, Rosji i Ukrainie odnotowuje spadki. Podobnie jest z jęczmieniem.
Jakie są zatem najbardziej popularne zboża i jak plasują się tendencje rynkowe? Mniej pszenicy, a więcej… ryżu i kukurydzy. Produkcja ryżu rośnie, co jest efektem głównie wielkich zbiorów w Indiach.
Średnie roczne zbiory tego pożądanego zboża oscylują między 550-600 mln ton. A kukurydza?
Ceny kukurydzy gwałtownie rosną, dzięki rosnącej liczbie transakcji. Nadwyżki w produkcji tego zboża odnotowywane są USA i UE, natomiast w Brazylii i Chinach – kraju, który jest największym producentem na świecie, zauważalne są spadki ceny zbóż. Warto dodać, że na konsumpcji zbóż ich zużycie się nie kończy.
Znaczący wpływ na ceny zbóż ma także sektor biopaliw, który nie rozwija się zachwycająco szybko, ale jest bardzo mocny i staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeznacza się na biopaliwa duże ilości zboża, a zwłaszcza wspomnianej już kukurydzy. W naszym kraju 60% produkcji rzepaku oddawane jest właśnie temu sektorowi. W Niemczech i Francji ceny zbóż - pszenicy, rzepaku rosną, co jest dobrym znakiem dla polskich producentów