2

Kombajny

kombajny

Kombajny zbożowe

, ziemniaczane, do zbioru buraków lub roślin sadowniczych. Ze względu na przeznaczenie rynek oferuje ich aż cztery rodzaje. Modeli i marek jest jeszcze więcej, ale nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie kombajn Bizon jest dla polskich rolników numerem jeden od wielu lat.
Czołowi producenci kombajnów na świecie to New Holland, Case IH, Caterpillar, Fendt, Laverda, John Deere, Sampo, Claas, Fortschritt i Deutz-Fahr. Polacy ufają tym brandom, dlatego często można zobaczyć je na naszych polach. Ceny kombajnów są bardzo różne, jeden model to wydatek sięgający 250 tys. zł, a za inny musielibyśmy zapłacić już około miliona złotych.
We wszystkich rozwiniętych krajach kombajny zbożowe są podstawowymi maszynami do zbioru zbóż i roślin takich, jak kukurydza], rzepak, soja, gryka, rośliny motylkowe czy słonecznik. Dzisiaj produkuje się już kombajny dedykowane praktycznie wszystkim rodzajom zbóż, warzyw] czy owoców, a praca takim kombajnem – nawet najdroższym – staje się tańsza od pracy ludzkiej.
Istnieją wyspecjalizowane kombajny przeznaczone do siewu lub sadzenia różnych gatunków roślin, drzew owocowych, truskawek itd., a także do wykonania niektórych zabiegów agrotechnicznych, np. zbierania kamieni z powierzchni pola i z gleby. Niektóre są wyposażone w adaptery do zbioru kukurydzy czy rzepaku z pnia lub rozdrabniacze słomy. Mogą być sterowane w pełni automatycznie. Najnowsze modele mają nawet komputery pokładowe, które kontrolują i informują o przebiegu pracy poszczególnych zespołów wykonujących pracę. Różnią się one między sobą szerokością roboczą, wielkością, przepustowością, wydajnością, prędkością obrotową, sposobem napędu i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Te produkowane dawniej potrzebowały o wiele więcej czasu na skoszenie kilku hektarów, obecnie odbywa się to szybciej, ale za tą jakość trzeba także więcej zapłacić.
A jakie są preferencje i tendencje polskich rolników? Na północy Polski częściej kupuje się większe kombajny, a na południu mniejsze. W przeciwieństwie do ciągników, największy wzrost sprzedaży kombajnów przypada na okres jesienny. W tych miesiącach rolnicy wiedzą już, jakie zyski przyniosły żniwa i robią plany na kolejny sezon. Zdecydowana większość z nich deklaruje także potrzebę posiadania własnego kombajnu. Zaledwie garstka decyduje się na skorzystanie z zewnętrznej firmy, która kosi zboże własnym sprzętem. Kupiony

kombajn

jest dla naszego rolnika inwestycją przyszłościową, która starcza mu na długie lata.
Historia kombajnów w Polsce zaczęła się pod koniec lat 50 XX wieku. Pierwszym modelem była Vistula. Niestety, nie zyskała uznania wśród rolników ze względu na swoją archaiczną konstrukcję. Potem nadeszły czasy Bizona. Był on produkowany przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku i do dziś jest ona największą fabryką produkującą kombajny w centralnej Europie. Spółka New Holland przejęła tę fabrykę, a produkcja Bizona została wreszcie wznowiona w 2006 roku. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwy dostęp do części zamiennych i niska cena w stosunku do niezłych parametrów i wydajności. Ten kultowy model nie jest znany tylko w Polsce, bizony były bowiem eksportowane do kilkunastu państw Europy, USA, a także do Iranu, Pakistanu i Syrii. Można zatem powiedzieć, że trafił on do setek tysięcy gospodarstw rolnych na całym świecie, a w naszym kraju – mimo starzejącej się konstrukcji – nadal pozostanie liderem wśród maszyn.

Reklama ekogroszek cenyforumkaty.pl